Teachers & Staff

Principal Rosette Costello

Ms. Costello says that her goal is to create “a school that resonates with the beauty, the talents and the diversity of our students, parents/caregivers and staff.”  Ms. Rosette Costello, principal since 1996, is dedicated to building a strong academic program that also addresses the needs of the whole child.  She is committed to collaborating with parents, students and staff, and works hard to obtain outside resources for staff development, art and music instruction, and mental health services.  She holds a master’s degree in language and literacy from UC Berkeley, as well as degrees in developmental education and art.


2016-2017 Staff


Rosette Costello, phone (510) 597-4967

Main Office

Helio Rodrigues, Administrative Assistant, phone (510) 654-7365
Asha Washington, Attendance Clerk

Support Staff

Kristen Murakoshi, Resource Specialist - RM 110
Corey Alexander, Resource Specialist IA - RM 110
Elaine Everman, STIP Substitute - RM 110
Sonia Kreit-Spindt, Librarian / GATE Teacher / Title I Assistant
Sonia Perez, STIP Substitue / Spanish teacher
Ellen Oppenheimer, Art Consultant
Trena Noval, Art Consultant
Q B Williams, Music Consultant
Bonnie Lockhart, Music Consultant
James Saunders, Head Custodian
Charlezetta Wilson, Night Custodian
June Edwards, Noon Supervisor / Academic Mentor
Mary Monroe, EEIP Teacher
Amy Wong, Cafeteria Manager
Zarah DeVera, Psychologist
Dannese Prince, Academic Mentor - RM 102
Katie DeFriez, Aide - RM 101
Lisa Beyer, Aide - RM 107
Daniel Simms, Aide - RM 103
Coach Nicholas Reese, PE Coach
Melissa Tehrani, Speech Therapist
Pantaleon Florez, Garden Coordinator
Sherice Tyler, Noon Supervisor
Asha Washington, Noon Supervisor / Attendance Clerk
David Tidball, Instrumental Music Teacher
Joanna Miller, Resource Specialist

Classroom Teachers

Nina Behrsin (Room 103)
Camille Calica (Room 101)

First Grade
Pam Lucker (Room 104)
Stephen Davis (Room 102)

Second Grade
Diane Colquhoun (Room 106)
Ann Larsen (Room 105)
Stephanie Vollmer (Room 107)

Third Grade
Elisabeth Bandy (Room 108)
Natalie Ashby (Room 109)

Fourth Grade
Susan Killebrew (Portable B)
Ana Thomas (Portable C)

Fifth Grade
Meghan Larranaga (Portable E)
Madeleine McGuire (Portable D)

After School Program:

P.E.A.C.E., (510) 597-4975
Sherice Tyler, Program Site Coordinator - (510) 501-6926
Jamilah Muhammad, Program Instructor
Dannese Prince, Program Instructor
Andre Williams, Program Instructor
Gabriela Gebhardt, Program Instructor
Tracy Dalton, Program Instructor
Daniel Simms, Program Instructor